Buzdolabı Alt Taraf Soğutmuyor

Buzdolabı arızaları diğer beyaz eşyalar gibi vakit kaybını kabul etmez. En ufak bir arıza da soğutma gidebilir ve dolabınızın içindeki yiyecekler bozulabilir. Buzdolabı kronik sorunları ve basit arıza çözümleri için yazımızı okuyabilirsiniz.

Siemens Buzdolabı Alt Taraf Soğutmuyor

Siemens markası için en bilindik arızadır. Kronik sorun demek zor fakat 3 yıldan sonra sık karşılaşılan bir arızadır. Çoğunlukla kullanıcıların dolabın kapağını açık unutması sonucu ortaya çıkar. Dolap bu hatadan sonra dinlendirilmediği için buzlanma üstüne koya koya gider ve dolabın soğutması zayıflar. Buzları eritecek zamanı olmayan rezistans sensör veya sigortaya zarar verir.

Peki bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Öncelikle Siemens buzdolabınızı bir bölümü soğutmuyor ise en yakın servisi arayıp ölçüm yaptırmanız gerekir. İnsanlar arıza çok ilerledikten sonra fişini çekip dinlendirir ve bu da bir işe yaramaz. Çünkü bu süreç boyunca parçalar zarar görmüş olur. İlk soğutma zayıfladığında elbette dinlendirmek çözüm olacaktır. Fakat ilerledikçe sizlerin çözeceği bir arıza olmaktan çıkar. Rezistans, sensör ve sigorta ölçümü yapılmalı ve hangisi arızalı ise orijinali ile değiştirilmelidir.

Alt taraf soğutmuyor arızalarında gaz eksilmesi sorunu da görülebilir. Çok düşük bir ihtimalle de olsa dolabın motoru veya gazı zayıfladığında soğutma tam anlamıyla gerçekleşmez ve dolap yarım soğutma ile buzlanma yapar. Bu da zamanla hava kanallarının dolmasına ve hava geçişini zorlaştırmaya başlar. Bu durumda arıza tespitine göre gaz şarjı veya motor değişimi yapılabilir.