Bosch Buzdolabı Kapı Contası

Bosch marka buzdolaplarının en büyük kusuru kapı contalarıdır. Kapı contasını değiştirmek uğraştırıcı bir iştir. Özellikle zaman aşımından dolayı kullanılmaz hale gelen contalar, cihazların yedek parçaları 10 yıldan fazla üretilmediği için eski cihazların contalarını bulmak mümkün değildir. Bosch buzdolabınızın kapı arızalarına müdahale edilmesini istiyorsanız elinizde cihazın tam modeli yani EN/r kodu dediğimiz bilgi bulunmalıdır. Her modelin kapı lastiği farklıdır. Bu yüzden tam model olmadan bulmanız mümkün değil.


Bosch marka tüm buzdolabı modellerinin kapı lastikleri 10 yıla kadar servislerde mevcut. Eğer size yakın olan serviste yoksa bile Bosch merkezden sipariş edebilirsiniz. Kapı contasını takmak sizin için zor olabilir. Bu yüzden Bosch servislerine taktırmak en doğru çözüm olacaktır. Yalnız bilmeniz gereken her modelin kapı contası değişmez. Komple kapının değişmesi gerekebilir. Conta onarımı yapan bir firma yok. Direkt değişimi gerekiyor.

Peki son kullanıcı conta sorunlarına hiç mi müdahale edemez?

Aslında cihazın contaları zamanla ezilmiş, küçülmüşse buna çare bulabilirsiniz. Bulaşık süngerini sıcak suya batırıp contaları ıslatarak yavaşça silerseniz conta sıcak suyun etkisiyle eski hacmine kavuşacaktır. Çok büyük olmayan yırtıklar için silikon kullanabilirsiniz. Fakat silikon altta kalmalı. Görünürde olan bir boşluğu silikon ile doldurmanız işe yaramaz.
Kapı arızalarına en hızlı şekilde çözüm üretmelisiniz. Kapı arızalarında buzdolabı sürekli dışarıdan hava alacağı için gerekli olan soğukluk derecesine ulaşamaz ve sürekli çalışır. Bu da zamanla motorun yanmasına neden olur. Her hangi bir parçasına zarar gelmese bile cihaz aşırı yorulacaktır. Buzdolabınızın ömrü kısalır. Sitemizde kapı contası değişimi için ilçenizi aratarak markanızın servisini arayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir