Vestel Buzdolabı Buzlanma Yapıyor

Vestel buzdolabı buzlanma yapıyor şikayeti en çok karşılaştığımız sorundur. Bir çok sebebi olan bu arıza için son kullanıcı olarak zorda kalırsanız basit bir çözümü var. Fakat kesinlikle kalıcı çözümdür demek zor. Servis olarak buzdolabı arızalarına müdahale edebilmek için dolabın buzlanmamış olması tercihimizdir. Aksi taktirde hem doğru teşhis koyması zor hem de ölçüm yapmak için parçaları sökmesi zor. Çoğu zaman buzdan ayrılmayan plastik ve sünger aksamın kırılması hatta evabın çatlaması da mümkündür.

Peki buzlanma sorunu nasıl giderilir? Öncelikle yiyeceklerinizi başka bir yere taşıyıp dolabın fişini çekmeli varsa açma kapama butonundan kapatmalısınız. Sonrasında iki kapakta açık kalacak şekilde dolabı en az 2 gün dinlendirmelisiniz. Bu işlem ile eriyen buzlar sayesinde hava kanalları açılır ve sünger eski boyutlarına gelir. İki gün içinde dolabın arkasından veya iç kısmından eriyen buzların suları gelecektir. Zemine zarar vermemesi için dolabın etrafına havlu tarzı suyu emecek bezler koyabilirsiniz. İki gün çalışmayan dolabın temizliğini yaptıktan sonra çalıştırabilirsiniz. Büyük bir ihtimal ile normale dönecektir ama eğer arızalı bir parça yoksa.

Buzlanma sorunu neden olur? Vestel buzdolabı buzlanma sorunu genelde kullanıcı hatasından kaynaklanır. Dolabın kapağını uzun süre açık bırakırsanız sıcak hava içeride terleme yapar ve su damlacıkları donarak büyür. Kendiliğinden geçmesi mümkün değildir ve müdahale gerekir.