Küçükyalı Ariston Servisi

Onarımını vermiş olduğumuz cihazlar olan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, ocak, kurutma makinesi, buzdolabı, klima ve kombilerde Ariston marka bütün ürünleri yerinde onarım hizmeti ile tamir etmekteyiz. Küçükyalı Ariston servisi olarak yerinde onarım hizmeti vermeden önce gelinecek olan adres için randevu oluşturmaktayız. Böylece hizmet almak isteyen müşterilerimiz servis ekibimiz gelene kadar evde beklemek zorunda kalmadan randevu saatinde evde olabilirler. Bununla birlikte randevu saatinde verilen adreste olmadan önce muhakkak müşterimiz on dakika önce aranarak servis ekibinin gelmek üzere olduğu bilgisi verilmektedir. 

Yukarıdaki müşteri memnuniyeti hizmet anlayışına ek olarak 7/24 çağrı merkezi desteği ile müşterilerimizin yaşadığı arıza sorunlarını kendi kendilerine çözebilme imkanı sunmaktayız. Cihazda meydana gelen arıza kodu teknik ekip gerektirmeden giderilebilecek bir sorun ise çağrı merkezi elemanımız sizi yönlendirir ve arızanın giderilmesi sağlanır. Ancak arıza kodu büyük bir arızayı işaret ediyorsa sorunun giderilmesi için en kısa süre içerisinde teknik ekip yola çıkar. 

Küçükyalı Ariston Servisi Arandığında Süreç Nasıl İlerler?

Cihazlarda meydana gelen arıza sorunları için çağrı merkezimizi aradığınız takdirde çağrı merkezi elemanımız cihazda meydana gelen sorunun ne olduğu öğrenir. Sizin önergeleriniz doğrultusunda cihazda meydana gelen soru teknik ekibe bildirilir ve aynı gün içerisinde randevu oluşturulur. Buna ek olarak sizin iletişim bilgileriniz ve adres bilgileriniz alınarak randevu saatinde teknik ekibin orada olması sağlanır. Çağrı merkezi elemanına vermiş olduğunuz arıza bilgisi aynı zamanda cihazda yedek parça değişimi yaşanıp yaşanmayacağı, yaşanacaksa da hangi parçanın değişeceği bilgisini verir. Böylece Küçükyalı Ariston servisi olarak gerekli olan yedek parçalar teknik ekip ile birlikte getirilir ve cihazdaki parça değişiminin yerinde yapılması sağlanır. Böylece cihaz ana merkeze götürülmeden tamir edilmiş olur ve müşteri cihazını kullanmaya aynı gün başlayabilir. 

Cihaz yerinde tamir edildikten sonra fatura kesilir ve bununla birlikte tamir edilen sorun için bir yıl garanti hizmeti sunulur. Bununla birlikte garanti süresini uzatmak isteyen müşteriler için Küçükyalı Ariston Servisi alternatif ödeme seçenekleri sunar ve garanti süresi uzatılabilir. Böylece ikinci kez meydana gelen arızalarda müşteriler tamir ve bakım hizmetini ücretsiz olarak alabilirler. 

Küçükyalı Ariston Servisi Yerinde Onarım Hizmetinin Mümkün Olmadığı Durumlarda Ne Yapar?

Öncelikle bizim sunmuş olduğumuz onarım hizmetlerinden müşterilerimiz kötü süprizlerle karşılaşmazlar. Çağrı merkezi elemanının soruları ile cihazda medyana gelen sorunun yerinde onarım ile mi yoksa ana merkezdeki hizmet ile mi düzeltilebileceği öğrenilir. Bu aşamada Küçükyalı Ariston servisi çağrı merkezi elemanları sorunun ana merkezde giderilebileceğini tespit ettiği anda bu bilgiyi müşteriye verir ve sorunun ne kadar süre içerisinde giderilebileceğini ve ne kadar bir ücret gerektiğini müşteriye söyler. Müşteri çözümü kabul ettiği takdirde cihaz ücretsiz servis hizmeti ile yerinden alınır ve söz verilen tarihe kadar tamir edilerek tekrar ücretsiz servis ile yerine teslim edilir. Küçükyalı Ariston Servisi olarak müşteri çağrı merkezine doğru bilgiyi iletemediğinde ise sorunun ne olduğu yerinde tespit edilir ve yüne müşterinin onayı alınarak ana merkeze götürülür. Cihaz ana merkezdeyken müşteri 7/24 çağrı merkezini arayarak merak ettikleri soruların yanıtlarını alabilirler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir